Ήταν ντέρμπι μεταξύ δυο ομάδων που θέλουν την πολυπόθητη άνοδο στην Α΄ Κατηγορία. Θύελλα Αγίου Ανδρέα –ΠΑΟΚ Καλυβίων 1-1 σε ένα δυνατό παιχνίδι με πολλές φάσεις εκατέρωθεν, πλούσιο θέαμα, και αρκετό κόσμο έξω από το γήπεδο..

Στα σημεία όμως της αναμέτρησης και στην γενικότερη οικονομία του πρωταθλήματος υπάρχει κάποιος …που κέρδισε στο σημερινό παιχνίδι. Είναι η ομάδα της Θύελλας που κατάφερε επί της ουσίας να κρατήσει την διαφορά των δυο βαθμών από τον ΠΑΟΚ, καθώς επίσης και σε περίπτωση  ισοπαλίας έχει το «πάνω χέρι» από την στιγμή που νίκησε στο αγώνα του πρώτου γύρου.

Όσο αφορά τον αγωνιστικό χώρο και τα δυο γκολ μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο . Η Θύελλα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ για να ισοφαρίσει μετά από λίγα λεπτά ο ΠΑΟΚ. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά προσπάθησαν για το δεύτερο γκολ, χάνοντας ευκαιρίες, αλλά δεν τα κατάφεραν. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι προς το τέλος του αγώνα φάνηκαν απειλητικοί στην εστία της Θύελλας.

Τελικό αποτέλεσμα 1-1 και 3 αγωνιστικές πριν το τέλος η μάχη για της απευθείας άνοδο δεν έχει τελειώσει…

Οι κυριότερες φάσεις

16΄ Τετατέτ του Τσάμη απομακρύνει ο Θεοδωρακόπουλος

25΄Εκτέλεση φάουλ από τον Καρύμπα, απομακρύνουν σε κόρνερ οι αμυντικοί της Θύελλας

26΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τασούλη, ο Θεοδωρακόπουλος με δυσκολία μπλοκάρει την μπάλα

35΄1-0 Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Τασούλη, ο Λίλα με σουτ ανοίγει το σκορ για την Θύελλα

39΄1-1 Εκτέλεση φάουλ από τον Καρύμπα, και ο Ν. Μυλωνάς με κεφαλιά ισοφαρίζει

θυελλα-παοκ

46΄Σέντρα Τασούλη κεφαλιά Λίλα άουτ

49΄ Εκτέλεση φάουλ από τον Ζήση, κεφαλιά του Ευαγγελόπουλου , διώχνει σε κόρνερ ο Θεοδωρακόπουλος

61΄Σουτ μέσα στην περιοχή από τον Ζαπαντιώτη η μπάλα κοντράρει σε σώματα αμυντικών, νέο συρτό σουτ από τον Τσάμη απομακρύνουν οι αμυντικοί

62΄Εκτέλεση φάουλ από την γωνία της περιοχής από τον Τασούλη, απομακρύνει την μπάλα ο Ι. Μυλωνάς