Σε αγώνα που έγινε στο Στάδιο Άμφισσας για τον ημιτελικό του κυπέλλου Ερασιτεχνών Ελλάδος η Νίκη Βόλου νίκησε με 8-7 στα πέναλτι τον Νέο Αμφίλοχο και πήρε την πρόκριση για τον τελικό

Η κανονική διάρκεια του αγώνα τελείωσε με 0-0, και στην παράταση οι δυο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ, στο 92΄ο Νέος Αμφίλοχος με τον Νάκο και στο 94΄η Νίκη Βόλου με τον Κραγιόπουλο.

Στην διαδικασία των πέναλτι οι παίχτες της Νίκη Βόλου ήταν πιο εύστοχοι, παίρνοντας την πρόκριση

Οι κυριότερες φάσεις

18’ Σουτ του Αναστασίου μέσα από την περιοχή και από δεξιά, θα αποκρούσει με δυσκολία ο Μανιάτης

19’ πλασέ του Αναστασίου από το ύψος της μικρής περιοχής, άουτ η μπάλα

29’ Μακρινό σουτ του Χρηστογιάννη, ο Τζήμας θα αποκρούσει πέφτοντας στη δεξιά του γωνία. Στην εξέλιξη της φάσης ο Τσιούνης θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ

50’ Σουτ του Μαλή από καλή θέση, η μπάλα θα κοντράρει στο σώμα του Μέτσε και θα απομακρυνθεί

51’ Ο Μέτσε θα γεμίσει στην αντίπαλη περιοχή με εκτέλεση φάουλ, κεφαλιά του Κραγιόπουλου, άουτ η μπάλα

54’ Στην αντεπίθεση του Νέου Αμφίλοχου, ο Νάκος θα στρώσει στον Τσιούνη, το σουτ του οποίου θα εξουδετερώσει ο Τζήμας

58’ Ο Τζήμας θα αποκρούσει εντυπωσιακά την απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιούνη από το ημικύκλιο της περιοχής της Νίκης

59’ Κεφαλιά του Χρηστογιάννη και πάλι ο Τζήμας θα κρατήσει το «μηδέν»

63’ Σουτ του Βέργου από μακρινή απόσταση, η μπάλα θα σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι

66’ Ο Τζάθας έφυγε στην αντεπίθεση, πάτησε περιοχή, όμως άνοιξε πολύ την μπάλα, χάνοντας την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ

74’ Εκτέλεση φάουλ του Νάκου, άουτ η μπάλα

87’ Ο Κραγιόπουλος θα προλάβει τον Κούση πριν πλασάρει τον Τζήμα και θα σώσει την ομάδα του από μία δύσκολη στιγμή