Το απόγευμα του Σαββάτου ξεκίνησε στο ΔΑΚ Αγρινίου το 2ο τουρνουά “Μαργαρίτα Σαπλαούρα” που διοργανώνει ο ΑΟ Αγρινίου.
Στους δύο αγώνες της ημέρας νικητές ήταν ο Χαρίλαος Τρικούπης και ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου κέρδισε με 90 – 42 τη Δόξα Λευκάδας και ο ΑΟΑ με 79 – 73 το Ν.Ε.Ο. Ληξουρίου.

Χαρίλαος Τρικούπης – Δόξα Λευκάδας 90 – 42.

Στον πρώτο αγώνα ο Τρικούπης μπήκε δυνατά από την αρχή και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο. Στο ημίχρονο η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου προηγήθηκε με διαφορά 14 πόντων και στο τρίτο δεκάλεπτο το προβάδισμά της έφτασε στους 37 πόντους. Η ομάδα της Λευκάδας που ξεκίνησε πριν λίγες μέρες την προετοιμασία της έδειξε να μένει από δυνάμεις στο δεύτερο μέρος και ο Τρικούπης έφτασε στο τελικό +48.

Δεκάλεπτα: 25 – 13, 15 – 13, 31 – 8, 19 – 8.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου – Καρπάνος – Ασημακάκη.

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Σαχπατζίδης 13, Ναούμης 3(1), Παπαδιονυσίου 13(1), Βασιλόπουλος 10(2), Σκουλίδας 12(3), Καζάνας, Ράπτης 5, Αντωνάκης 4, Μαργέλης 3(1), Γκάτζιος 8, Τριπολίδης Ι. 3(1), Οικονομόπουλος 16(4).

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Γιώργος Ζαφειρούδης): Βακουφτσής 7(1), Αργυρός 1, Βλάχος, Τσαβές 4, Αναγνωστόπουλος Χ. 2, Βάνης 6, Χρύσης 9(1), Αναγνωστόπουλος Γ. 8, Σταματέλος 2, Βλαχάκης 3(1).

Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου – Ν.Ε.Ο. Ληξουρίου 79 – 73

Στο δεύτερο παιχνίδι του τουρνουά ο ΑΟΑ πήρε μικρό προβάδισμα από το ξεκίνημα και στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε σε διψήφια τιμή. Ο ΑΟΑ διατήρησε διψήφιες διαφορές στο τρίτο δεκάλεπτο και στα τελευταία λεπτά ο Ν.Ε.Ο.Λ. αντεπιτέθηκε, όμως ο ΑΟΑ διατήρησε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22 – 17, 25 – 18, 11 – 11, 21 – 27.

Διαιτητές: Τσακαλογιάννης – Καμήτσος – Κανελλόπουλος.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Καμάρας 11, Μπερερής 12(1), Μιχάλογλου 10, Χατζηνικόλας 6(2), Φραντσέσκι 14(1), Χρήστου, Παπαχρήστος, Γκρέκας 11(1), Σταματογιάννης 9, Ψαράς 6(2), Κασσιούμης, Σταμίρης.

Ν.Ε.Ο. ΛΗΞΟΥΡΙΟΥ (Μάρκος Τζουγανάτος): Αντωνάτος Γ. 10(1), Ιωάννου 5(1), Πυλαρίνος, Αντωνάτος Ηλ., Μουρελάτος, Πολίτης 10(2), Λαμπρόπουλος, Μπέτι, Θεοδωράκος 23(5), Τρυφωνόπουλος 20, Πορτελάνος 5(1).