Ο Παναθηναϊκός, όπως αναμενόταν, δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα με αντίπαλο το Μεσολόγγι όπως άλλωστε μαρτυρά και το τελικό σκορ (102-68).

Δύο μέρες μετά τον αγώνα με την Εφές, ο Παναθηναϊκός έβγαλε την υποχρέωση με το Μεσολόγγι. Και ταυτόχρονα προετοιμάζεται για την «διαβολοβδομάδα» στην Euroleague όπου θα αντιμετωπίσει στο ΟΑΚΑ την Τρίτη (30/3) την Μπασκόνια και την Πέμπτη (1/4) την Αρμάνι Μιλάνο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Δεν χρειάζονται ειδικές αναλύσεις. Ο Παναθηναϊκός δε δυσκολεύτηκε, είχε πάντα τον έλεγχο και όταν βελτίωσε την άμυνά του στην 3η περίοδο πήρε και διαφορά.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Μόλις στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός πήρε διψήφια διαφορά (17-7). Τo τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους «πράσινους» στο 29-21 και στο 15 το σκορ ήταν 35-30 καθώς η ομάδα του Καλαμπάκου έκανε αξιοπρεπή εμφάνιση και είχε μεγάλη διάθεση. Στο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 48-39 με τον Μποχωρίδη να έχει 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Το Μεσολόγγι είχε τον Μαρκ Λάιονς με 13 πόντους και 3/6 τρίποντα. Για πρώτη φορά ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +17 (σκορ 61-44) στο 25’ ενώ ολοκλήρωσε ένα σερί 9-0 όταν προηγήθηκε 65-44. Πλέον οι «πράσινοι» είχαν πάρει διαφορά έχοντας βελτιώσει την άμυνά τους. Στο 37’30’’ η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους (91-60)

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Σκορ πρώτου ημιχρόνου 48-39 σκορ δευτέρου ημιχρόνου 54-29.  Τρίποντα Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος 8/20 και στο δεύτερο 7/10!

Ο MVP: Ο Λευτέρης Μποχωρίδης ήταν από την αρχή ο πιο σοβαρός παίκτης του Παναθηναϊκού.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  29-18, 48-39, 74-50,  102-68

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Κάτας):  Μακ 10, Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 16, Παπαπέτρου 7, Μήτογλου 9, Όγκαστ 11, Χεζόνια 11, Δίπλαρος 6, Κασελάκης 6, Γουάιτ 6, Μπέντιλ 6, Σαντ Ρος 6

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος):  Λόρενς 3, Γκότσερ 14, Λάιονς 15, Ντέιβις 3, Σαχπατζίδης 12, Λάνγκφορντ 4, Χονδρογιάννης, Ναούμης 3, Μοτσενίγος 3, Χατζηνικόλας, Γράβας 8, Σταματογιάννης 3