Από την… αρχή η αναμέτρηση Δ.Α. Ιωαννίνων-Δ.Α Ακαρνανίας για την προημιτελική φάση του 20ου πρωταθλήματος ποδοσφαίρου Αστυνομικών διευθύνσεων Ελλάδας
Η ομάδα της Δ.Α. Ακαρνανίας κατέθεσε ένσταση κατά του κύρους του αγώνα, με τη επιτροπή πειθαρχικού ελέγχου να την κάνει δεκτή και να αποφασίζει την επανάληψη της αναμέτρησης η οποία θα γίνει την Τετάρτη 15 Ιουνίου στα Γιάννενα
Στη συγκεκριμένη αναμέτρηση η Δ.Α. Ιωαννίνων είχε επικρατήσει στην διαδικασία των πέναλτι με 4-2. Όμως, η Δ.Α. Ακαρνανίας κατέθεσε ένσταση μετά την ολοκλήρωση του αγώνα , και συγκεκριμένα αναφέρει ότι στην κρίσιμη αυτή αναμέτρηση ορίστηκε διαιτητής μη αξιολογημένος που αντίκειται στην αρχή , της αξιοπιστίας και δικαιοσύνης, για την ομαλή διεξαγωγή του αγώνα.
Η επιτροπή πειθαρχικού ελέγχου ζητάει από την Δ.Α. Ιωαννίνων ο διαιτητής της αναμέτρησης να είναι αξιολογημένος, και η αναμέτρηση να γίνει με παρουσία των μελών της οργανωτικής επιτροπής.