Ο Παναιτωλικός κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη κόντρα στη Λαμία, στη μεσημεριανή αναμέτρηση.

Ο Παναιτωλικός επικράτησε με 3-0 της Λαμίας, για την 26η αγωνιστική της Super League U19.

Η ομάδα του Γιώργου Ταράση μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε από νωρίς. Ο Νικολάου με σέντρα βρήκε τον Λαζαρίδη, αλλά η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Στη συνέχεια ήρθε το 1-0 στο 29′ για τους Αγρινιώτες, με τον Ράδο να δίνει κάθετε στον Μορφάκη και αυτός να σουτάρει ιδανικά.

Λίγο πριν το ημίχρονο ο Παναιτωλικός κέρδισε πέναλτι με τον Νικολάου, ύστερα από ατομική ενέργεια. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε το 2-0 στο 45 +1′, σε μια φάση που είχε νεύρα. Η ομάδα της Λαμίας διαμαρτυρήθηκε έντονα για οφσάιντ, με τον προπονητή, κ. Παπαϊωάννου, να αποβάλλεται από τον διαιτητή.

Η Λαμία ξεκίνησε ιδανικά το δεύτερο ημιχρόνο και είχε δοκάρι στο 59′,  ενώ ο Παναιτωλικός έφτασε στο γκολ με τον Μορφάκη στο 63ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Μετά το γκολ ο Παναιτωλικός είχε μεγάλη στιγμή με τον Ζαβέρδα, να πλασάρει για λίγο εκτός.

Συνθέσεις των ομάδων

Παναιτωλικός: Ραγιάς, Σκούρτης, Ζαβέρδας, Λαζαρίδης, Κουνάβας (75’ Γιωργαλής), Κοντούρης, Ράδος (75’ Μαυρόπουλος), Καβαλάρης (59’ Παχής), Νικολάου (84’ Γκόλιας), Μορφάκης, Μπαρλαγιάννης (59’ Ταράσης)

Λαμία: Αναμένεται