Μόνο μία ομάδα εμφανίστηκε στο γήπεδο στο εξ΄αναβολής αγώνα  της Γ΄κατηγορίας, κι αυτή ήταν η ΑΕ Αλυζίας, η οποία νίκησε πολύ εύκολα στην έδρα της , τη Θυέλλα Παραβόλας με 6-0 , φτάνοντας τους 25 βαθμούς, δυο αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας εγινε μπροστα σε 160 φιλάθλους  στο γήπεδο της Κανδήλας, ρεκόρ προσέλευσης για την φετινή περίοδο, που δημιούργησαν μια εκπληκτική ατμόσφαιρα και ώθησαν τους ποδοσφαιριστές της ΑΕ Αλυζίας σε μια άνετη νίκη.

Στα ευχάριστα για τους γηπεδούχους  η συμμετοχή στην αναμέτρηση νεαρών ποδοσφαιριστών του συλλόγου (Δρακάς Β. ,Ζέππος Β. ,Ζέππος Δ. ,Γκόλιας Μ., και Παβέλης Χρ.) που θεωρούνται το μέλλον της ομάδας.

Κλίμα ενθουσιασμού και πανηγύρια στα αποδυτήρια της ΑΕ Αλυζίας μετά το τέλος της αναμέτρησης, για τη σπουδαία νίκη απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο.

Επίσης η διοίκηση , ο προπονητής και οι ποδοσφαιριστές της ΑΕ Αλυζίας αφιερώνουν τη νίκη στον επιθετικό του συλλόγου Αλέξανδρο Οικονόμου που κατά την διάρκεια της προπόνησης τραυματίστηκε (κάταγμα περόνης), και θα βρίσκεται για αρκετό χρονικό διάστημα εκτός γηπέδων. Ευχές για ταχεία ανάρρωση και γρήγορη επιστροφή στα γήπεδα.

Όσο αφορά την εικόνα του αγώνα η ΑΕ Αλυζίας έκανε εξαρχής ξεκάθαρες τις προθέσεις της, παίρνοντας το προβάδισμα στο πέμπτο  μόλις λεπτό. Στην συνέχεια το ματς εξελίχθηκε σε μονόλογο των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν συνεχώς τη μπάλα στα πόδια τους και ασκούσαν διαρκή πίεση μπροστά  στα καρέ των φιλοξενούμενων πετυχαίνοντας εύκολα γκολ. Το ματς ουσιαστικά τελείωσε από το πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν τέσσερα γκολ, και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν.

Οι κυριότερες φάσεις και τα γκολ της αναμέτρησης

5′ 1-0 Λάθος εκτίμηση της μπάλας από τον αμυντικό της Θύελλας που προσπαθεί να γυρίσει την μπάλα στον τερματοφύλακα του, αλλά καταλήγει στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους

18′ Δυνατό σουτ του Π Κεραμιδα , διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Μαυραγάνης.

20′  2-0  Δυνατό σουτ του Β Γεωργαλή, απομακρύνει την μπάλα ο Μαυραγανης αλλα στην επαναφορά, ο Κεραμίδας με κοντινό πλασέ διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του

27′ Με πολλες ντριπλες ο Λιαρος Μ. κερδίζει φάουλ σε καλό σημείο το εκτελεί ο Αλ Γιουσεφ αουτ, πρώτη αξιόλογη ευκαιρία των φιλοξενούμενων

30′  3-0 Παραλληλη σεντρα του Σκαρογιάννη αφήνει την μπάλα  έξυπνα ο Β Λυγκωνης στο Π Κεραμιδα που με εκπληκτικο σουτ κανει το 3-0.

35′  4-0 Εκτέλεση κορνερ ο Γιαννειος Θ και στο δεύτερο δοκάρι ο Κ Ταμπακης με κεφαλιά πετυχαίνει το τέταρτο γκολ της ΑΕ Αλυζίας

48′  5-0 Θαυμάσια μπαλιά του Π. Κεραμίδα στον Κατσαούνη που με δυνατό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ΑΕ Αλυζίας

55′ Μια ακόμη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Καυμενάκη σε καλή θέση να σουτάρει άουτ, μετά από μπαλιά του Π. Κεραμίδα.

65′  6-0 Δυνατό σουτ ο Π Κεραμιδας η μπάλα στο κάθετο δοκαρι και στην επαναφορα ο Β Δρακας σουτ διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα

67′ Μετά από μπαλιά του Π. Κεραμίδα, ο Β. Δρακάς από καλή θέση σουτάρει ελάχιστα άουτ

Διαιτητής : Γκιάφης

Βοηθοί : Παναγιωτόπουλος, Κατσαούνης