ΡΕΠΟΡΤΑΖ : ΤΑΣΟΣ ΚΟΡΟΖΗΣ

Ο Παναγρινιακός  δυσκολεύτηκε, χρειάστηκε την ημίωρη παράταση αλλά εν τέλει επικράτησε του Απόλλωνα Δοκιμίου με 4-2 και εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου της ΕΠΣΑ.

Ο Απόλλωνας Δοκιμίου που αγωνίζεται στην Α΄ κατηγορια της ΕΠΣΑ, ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα, και με την δύναμη της έδρας, πήρε προβάδισμα δυο γκολ από το πρώτο ημίχρονο , διεκδίκησε μέχρι τέλους την νίκη – πρόκριση, ωστόσο ο Παναγρινιακός, κατάφερε στην επανάληψη να μειώσει το σκορ , στο πέμπτο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα να ισοφαρίσει σε 2-2, και στην παράταση έχοντας καλύτερες επιλογές πέτυχε άλλα δυο γκολ και πήρε την πολυπόθητη πρόκριση .

Ματσάρα στο γήπεδο του Δοκιμίου ανάμεσα σε δυο καλές ομάδες που δίκαια έφτασαν στον ημιτελικό του θεσμού. Ο Απόλλωνας αγωνίσθηκε έξυπνα, έδωσε χώρο στον αντίπαλο, και με αντεπιθέσεις προσπαθούσε να πετύχει γκολ. Τα κατάφερε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων. Στην επανάληψη…ξύπνησε ο Παναγρινιακός, δημιουργούσε συνέχεια επιθετικές προσπάθειες απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα του Απόλλωνα, μείωσε γρήγορα, και κατάφερε στο πέμπτο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα, να φέρει το ματς στα «ίσια» και να οδηγηθεί στην παράταση.

Στην παράταση λύγισαν οι γηπεδούχοι, και ο Παναγρινιακός πέτυχε δυο ακόμη γκολ που τον οδήγησαν στην πρόκριση στον τελικό του θεσμού.

Οι κυριότερες φάσεις και τα γκολ της αναμέτρησης

9΄Ασιστ πάσα του Τεσέιρα στον Βασιλογιάννη, που βγαίνει απέναντι στον Δαράβαλη, με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να απομακρύνει τον κίνδυνο για την εστία του

26΄Σουτ του Τουρλίδα λίγο έξω από την περιοχή η μπάλα ελάχιστα άουτ

36΄ΓΚΟΛ 1-0 Διαγώνιο σουτ του Στραβοδήμου, η μπάλα πέρασε από αρκετά σώματα παιχτών και στην κατάλληλη στιγμή ο Μακρής με κοντινό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα

41΄ΓΚΟΛ 2-0 Κάθετη μπαλιά του Μακρή προς τον Γεωργιάδη, ο οποίος με διπλή προσπάθεια στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μέσα σε αποθέωση

43΄Εκτέλεση φάουλ του Κοντογιάννη, σουτ στην κίνηση από τον Τσιούνη, ο Δαράβαλης με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει την μπάλα

56΄ΓΚΟΛ 2-1. Εκτέλεση κόρνερ του Κοντογιάννη, ο Σπανός από το ύψος του πέναλτι με σουτ μειώνει το σκορ.

61΄Εκτέλεση φάουλ του Κοντογιάννη, ο Τεσέιρα, από κοντά κάνει το σουτ, ο Δαράβαλης δηλώνει παρών

65΄Μακρινό σουτ του Σπανού, μπλοκάρει την μπάλα ο Δαράβαλης

73΄Σέντρα του Τσάκνη από τα δεξιά, σουτ στην κίνηση από τον Αλ Ομπισάτ, ο Δαράβαλης απομαρύνει την μπάλα

76΄Σέντρα Αλομπισάτ,κεφαλιά Σπανού άουτ

83΄Σέντρα Κοντογιάννη, «τακουνάκι» του Αλομπισάτ, δηλώνει παρών ο Δαράβαλης

90΄Εκτέλεση φάουλ του Κοντογιάννη, ο Αθανασίου στην προσπάθεια να απομακρύνει με το κεφάλι, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστία του, και στην συνέχεια απομάκυναν οι αμυντικοί του Απόλλωνα

95΄ ΓΚΟΛ 2-2 Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοντογιάννη από πλάγια δεξιά, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

112΄Σουτ του Αλομπισάτ, απομακρύνει σε κόρνερ ο Δαράβαλης

114΄Τετατετ από πλάγια θέση ο Σπανός, κάνει το σουτ, ο Δαράβαλης διώχνει την μπάλα

116΄ ΓΚΟΛ 2-4 Άψογος συνδυασμός Τεσέιρα-Σπανού, ο Πορτογάλος χαφ, διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής : Γκιάφης

Βοηθοί: Τάκος, Βλαχοδήμος