Η εξέλιξη της διαδικασίας των playoffs έχει φέρει για τις δύο ομάδες ένας τελείως αδιάφορο βαθμολογικά ματς που πρόσφερε γκολ και θέαμα στους φίλους του Ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου που βρέθηκαν στο ΔΑΚ Αγρινίου το Σάββατο

Ο Άρης Λεπενούς ήταν ο νικητής με σκορ 5-3 σε ενα ματς που οι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων το χάρηκαν ιδιαίτερα, απελευθερωμένοι από το άγχος, επιδίωξαν και πήραν μια νίκη γοήτρου την  οποία σίγουρα δικαιούνται για την παρουσία τους στα play offs, καθώς και τη συνολική παρουσία τους στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄κατηγορίας της ΕΠΣΑ. Από τη άλλη μεριά ο Άρης Αιτωλικού αγωνίσθηκε με αρκετές απουσίες στρέφεται πλέον στον τελικό του κυπέλλου της ΕΠΣΑ.

Όσο αφορά την εικόνα του αγώνα που έγινε στο ΔΑΚ Αγρινίου ο Τσιούνης για τους γηπεδούχους μετά από όμορφη ατομική προσπάθεια και πλασέ άνοιξε το σκορ με την συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 24΄ με εκτέλεση πέναλτι του Μούτσα. Στο 40΄ο τερματοφύλακας Γεωργίου που αγωνίσθηκε στην θέση του σέντερ φόρ !! σε αυτή την αναμέτρηση, με κοντινή προβολή δίνει και πάλι προβάδισμα στον Άρη Λεπενούς (2-1) σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Π. Μουρτζιάπης στο 58΄πέτυχε το τρίτο γκολ του Άρη Λεπενούς, και ο Χ. Κοσμάς στο 66΄ έκανε το 4-1. Ο Σέρτζιο Μούτσα με δυο ακόμη εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι στο 76΄και 78΄μείωσε σε 4-3 για να διαμορφώσει το τελικό 5-3 ο Φλούδας στο 86΄για τον Άρη Λεπενούς.

Διαιτητής : Ζυγάς

Βοηθοί: Μπάκας, Κουτρομάνος

Άρης Λεπενούς (Τάσος Σπαής, Μόρις Τσίβιτς)

Μήλιος, Τζαμαλής Π., Μουρτζιάπης Π. (87΄Κοσμάς Π.), Μπουμπούλης, Βαμβακάς, Θώδης (68΄Φλούδας), Βασιλάρης, Τζαμαλής Ε., Γεωργίου (56΄Δήμος), Κοσμάς Χ. , Τσιούνης