Ρεπορτάζ : Τάσος Κορόζης

Με τον καλύτερο τρόπο αποχαιρέτησε την Γ΄Εθνική ο Παναγρινιακός που επικράτησε με 6-3 των Τρικάλων στην τελευταία στροφή του πρωταθλήματος. Οι Αγρινιώτες ουσιαστικά έπεσαν με το κεφάλι ψηλά σε μια δύσκολη χρονιά.

Στο τελευταίο ματς της χρονιάς ο Παναγριναικός νίκησε με 6-3 τον ΑΟ Τρίκαλα σε ένα εντυπωσιακό ματς με 9 γκολ και πολλές φάσεις εκατέρωθεν. Αξίζει να αναφερθεί ότι οι φιλοξενούμνεοι αγωνίσθηκαν με νεαρούς ποδοσφαιριστές, κυρίως από την Κ16, και Κ19  του συλλόγου.

Ο Παναγρινιακός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκε στο 11΄με τον Βασιλογιάννη.  Ο Τσάκνης στο 24΄διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του Αγρινίου, με τον Τσιούνη στο 43΄να πετυχαίνει το τρίτο γκολ του Παναγρινιακού. Ο Σπανός στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (45΄) έκανε το 4-0.

Στην επανάληψη (54΄) ο Γιοκέ μείωσε σε 4-1, αλλά οι γηπεδούχοι με τον Τσιούνη στο 57΄και τον Αλομπισάτ στο 67΄ αύξησαν τον δείχτη του σκορ σε 6-1. Ο Κοντογεώργος στο 77’ μείωσε σε 6-2 ενώ το τελικό 6-3 διαμόρφωσε στο 88’ ο Αλεξίου.

Οι κυριότερες φάσεις και τα γκολ της αναμέτρησης:

4΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοντογιώργου η μπάλα άουτ

6΄Σέντρα του Τσάκνη, κεφαλιά του Σπανού με το πόδι απομακρύνει σε κόρνερ ο Ζιάγκας

12΄ΓΚΟΛ 1-0 με σκόρερ τον Βασιλογιάννη με ¨φαλτσαριστό» σουτ από πλάγια θέση, η μπάλα καταλήγει στο «αριστερό γάμα» του Ζιάγκα.

14΄Εκτέλεση φάουλ του Γκόλια, κεφαλιά Τσούνη η μπάλα άουτ

17΄Μακρινό σουτ του Τσιούνη, μπλοκάρει τη μπάλα ο Ζιάγκας

25΄ΓΚΟΛ 2-0. Σέντρα του Τσοπανά από τα δεξιά, ο Τσάκνης με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα

37΄Δυνατό σουτ του Τσάκνη, ελάχιστα άουτ

43΄ΓΚΟΛ 3-0 Σέντρα του Σπανού από τα δεξιά ο Τσιούνης με «γυριστό» σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα

45΄ΓΚΟΛ 4-0 Σκόρερ ο Σπανός με μακρινό σουτ

48΄Δυνατό σουτ του Αλεξίου, ο Καρκαλής απομακρύνει σε κόρνερ

54΄ΓΚΟΛ 4-1. Ο Κέβιν Γιοκέ με σουτ μειώνει το σκορ

57΄ΓΚΟΛ 5-1 Ο Τσιούνης με σουτ από την περιοχή πετυχαίνει το πέμπτο γκολ του Παναγρινιακού.

67΄ΓΚΟΛ 6-1 Ο Αλομπισάτ με διαγώνιο σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα

69΄Σουτ του Ψύρρα, μπλοκάρει ο Καρκαλής

77΄ΓΚΟΛ 6-2 Ο Κοντογεώργος εκμεταλεύεται το λάθος της άμυνας του Παναγρινιακού και με κοντινό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα