Φινάλε αντάξιο του εκπληκτικού ανταγωνισμού όλη της σεζόν, είχε η κανονική περίοδος της Elite League. Το Ψυχικό κράτησε την πρωτιά, ο Ερμής Σχηματαρίου πανηγύρισε την είσοδό του στα πλέι οφ, η ΦΕΑ πήρε τον δρόμο της επιστροφής στη Β’ Εθνική και ο Αίαντας δικαίωμα μιας ακόμα ευκαιρίας παραμονής. Ψυχικό – Ερμής Σχηματαρίου, Μαρούσι – Κόροιβος, Ηρακλής – Πανερυθραϊκός και Τρίτωνας – Ελευθερούπολη τα ζευγάρια των πλέι οφ, Χαρίλαος Τρικούπης – Αίαντας Ευόσμου και Αμύντας – Αγρίνιο των πλέι άουτ.

Ο Αίαντας Ευόσμου ήταν ο θριαμβευτής του “τελικού” για την αποφυγή του απευθείας υποβιβασμού, νίκησε εντός έδρας της ΦΕΑ με 73-59 την έστειλε στη Β’ Εθνική και ο ίδιος απέκτησε άλλη μια ευκαιρία να διεκδικήσει στα πλέι άουτ την παραμονή του.

Η ομάδα του Ευόσμου είχε τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερή του διάρκεια και με ηγέτες τους Ναούμη και Τζέφερσον, ο οποίος ήταν καθοριστικός στην τελευταία περίοδο, πανηγύρισε στο τέλος.

Στου Στρέφη, ο Τρίτωνας ήταν ανώτερος σε όλα από τον Ηρακλή και με μπροστάρηδες το δίδυμο των ξένων, Μανοΐλοβιτς και Μάγιερς, νίκησε άνετα με σκορ 83-64, και περιμένει να λήξει το θρίλερ Ερυθραία – Μαρούσι για να μάθει ξέση και αντίπαλο.

Στα πλέι άουτ με πλεονέκτημα έδρας θα είναι και ο Χαρίλαος Τρικούπης, ο οποίος νίκησε με άνεση την πρώτη χρονικά υποβιβασμένη Καβάλα και με το Ψυχικό να προηγείται με μεγάλη διαφορά του Αμύντα στα μέσα της τελευταίας περιόδου, αν δεν αλλάξει κάτι θα έχει αντίπαλο τον Αίαντα Ευόσμου. Σε λίγο το οριστικό, όπως και το άλλο ζευγάρι που θα είναι Αμύντας – Αγρίνιο, όλα με 1-1 από την κανονική περίοδο.

Οντως, το εντυπωσιακό και φέτος Ψυχικό νίκησε με άνεση τον Αμύντα, περίμενε τη λήξη και στην Ερυθραία να μάθει τη θέση του, αλλά “κλείδωσε” τα ζευγάρια των πλέι άουτ, Χαρίλαος – Αίαντας και Αμύντας – Αγρίνιο από το 1-1

Στο Σχηματάρι, ο Ερμής ήταν καταιγιστικός με το ασταmάτητο δίδυμο Μπράιαντ και Κυρίτση να πρωταγωνιστεί, παρέσυρε την Ελευθερούπολη με το εντυπωσιακό 103-84 και περιμένει με,… κομμένη την ανάσα το τέλος στα Μέγαρα για να δει αν θα είναι στα πλέι οφ.

Στο Αγρίνιο, ο Κόροιβος αν και έπαιξε χωρίς τους δύο ξένους του που είχαν συμπληρώσει λεπτά συμμετοχής, νίκησε άνετα τους γηπεδούχους και καπάρωσε την 7η θέση της κανονικής περιόδου και παίζει με το Μαρούσι.

Στα Μέγαρα έγινε ματσάρα… ΝΒΑ με μεγάλες διακυμάνσεις, η Μεγαρίδα άγγιξε το +19 που θα της έδινε πλέι οφ, ο Παπάγου με μεγάλη ανατροπή πλησίασε τη νίκη που θα τον έβαζε αυτόν και τελικά το 105-102 των γηπεδούχων… τους άφησε και τους δύο έξω και έβαλε στα πλέι οφ τον Ερμή!

Σε όλους τους αγώνες που είχαν σχέση με τα πλέι οφ και τις θέσεις 1-8 υπήρξε σημαντική καθυστέρηση που… άρχισε από το κλειστό του Στρέφη. Εκεί πριν το τζάμπολ Τρίτωνα – Ηρακλή έπεφταν χαρτάκια στο παρκέ για… 20 λεπτά και το ματς άρχισε όταν έληγαν τα δεκάλεπτα στα άλλα γήπεδα.

Για να μην υπάρχουν υποψίες για… πονηριές, υπήρξε άμεση επικοινωνία από την ΕΟΚ που έδειξε εξαιρετικά αντανακλαστικά με τους κομισάριους στα άλλα γήπεδα, ώστε να αρχίσουν τα δεύτερα ημίχρονα ταυτόχρονα.

16. Καβάλα 33 (3-27)

*Οι πρώτες οκτώ ομάδες θα συμμετάσχουν στα πλέι οφς, και οι τέσσερις νικήτριες ομάδες σε Final Four. Οι δυο ομάδες που θα κερδίσουν στους ημιτελικούς θα ανέρθουν στην Basket League
** Οι ομάδες 11-14 θα αγωνιστούν στα πλέι άουτ, με τις δυο ηττημένες ομάδες να υποβιβάζονται στην Β’ Εθνική