Αν και νεοφώτιστη η ΑΕ Αλυζίας κατάφερε να πετύχει μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της ΑΕ Παλαιοπαναγιάς  με 5-2 και να ξεκινήσει με εντυπωσιακό τρόπο την πρώτη της παρουσία στον 1ο όμιλο της Β΄κατηγορίας ΕΠΣΑ

Πριν την αναμέτρηση κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμη του 17χρονου ποδοσφαιριστή της ΑΕ Παλαιοπαναγιάς Μάριου Μακρυκώστα, που έχασε την ζωή του σε τροχαίο ατύχημα.

Επίσης δόθηκε αναμνηστική πλακέτα και στολή της ομάδας από την ΑΕ Παλαιοπαναγιά στους γονείς του εκλιπόντος , ενώ η διοίκηση της ΑΕ Αλυζίας εξέφρασε τα συλλυπητήρια της στην οικογένεια του Μάριου.

Όσο αφορά την εικόνα του αγώνα η ΑΕ Αλυζίας ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον  Κώστα Ταμπάκη (πέτυχε χατ-τρικ)  πήρε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β΄κατηγορίας (1ος όμιλος)

Οι κυριότερες φάσεις και τα γκολ της αναμέτρησης

.17′  Ατομική προσπάθεια και σουτ του Κεραμιδά άουτ

20′ Μπαλιά του Κεραμιδά, στον Ταμπάκη από καλή θέση σουτ ελάχιστα άουτ

22′  Δυνατό σουτ του Ρισβά άουτ

23′ Εντυπωσιακή ενέργεια από τον Μπίμπα, κάνει το σουτ , δοκάρι και άουτ

28′  Τρίλεπτη διακοπή από τον διαιτητή λόγω υπερβολικής ζέστης

31΄ΓΚΟΛ 0-1 για την ΑΕ Αλυζία με σκόρερ τον Ταμπάκη με σουτ στη αριστερή γωνία του Μαρκόπουλου, μετά από μπαλιά του Γιαννείου

34 Δυνατό σουτ από καλή θέση ο Ρισβάς, εντυπωσιακά ο Σακουφάκης στην δεξιά του γωνία διώχνει σε κόρνερ

37΄ΓΚΟΛ 1-1 Ατομική προσπάθεια του Σανιδά, παράλληλη σέντρα και ο Καποδίστριας με συρτό σουτ ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους

42′ Σέντρα σουτ του Παπανικολα η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Εντυπωσιακό το επόμενο πεντάλεπτο για την ΑΕ Αλυζίας , που πέτυχε 3 γκολ !!, και πήγε στα αποδυτήρια με το εντυπωσιακό 1-4

44΄  ΓΚΟΛ 1-2 Κεραμίδας και Ταμπάκης έκαναν το ένα-δυο, η μπάλα στο Α. Γεωργαλή, ο οποίος με σουτ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους

45΄ ΓΚΟΛ 1-3 Ο Π. Κεραμίδας μετά από μπαλιά του Ζέππου πετυχαίνει το τρίτο γκολ της ΑΕ Αλυζίας

45+1  ΓΚΟΛ 1-4 Ο Πουρνάρας από δεξιά «κλέβει» την μπάλα, κάνει την ατομική προσπάθεια , και την κατάλληλη  στιγμή δίνει έτοιμο γκολ στον Ταμπάκη, που στέλνει την μπάλα στα δίχτυα

Στο 50′ και 52′ δυνατά σουτ των Γιαννόπουλου και Σανιδά λίγο άουτ.

53′ Σουτ ο Α Γεωργαλής άουτ

58′ Ψιλοκρεμαστό σουτ ο Γιαννόπουλος ελάχιστα άουτ

60′ Σέντρα Ζέππου κεφαλιά πασά  του Ταμπάκη στον Κεραμιδα διώχνει απομακρύνει εντυπωσιακά την μπάλα ο Μαρκοπουλος.

72′ Μετά από κόντρες , Μπίμπας βρέθηκε απέναντι στον Σακουφάκη, που απομάκρυνε σε κόρνερ

78′  ΓΚΟΛ 2-4 : Ο Καυμενακης ανατρέπει ε τον Γιαννοπούλου πέναλτι που εκτελεί ο Σανιδάς μειώνοντας το σκορ

85′  ΓΚΟΛ 2-5 Εκτέλεση φάουλ του Οικονόμου, ο Ταμπάκης με κεφαλιά διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα