ELITE LEAGUE 2023-2024 / ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ - ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΥΡΟΥΝΗΣ / ILIALIVE.GR)

Το θρίλερ της αγωνιστικής έγινε στο Μεσολόγγι με τον Χαρίλαο Τρικούπη να πανηγυρίζει μεγάλη νίκη στην παράταση με 90-88 επί της Μεγαρίδας.

Οι γηπεδούχοι είχαν σημαντικά προβαδίσματα στη διάρκεια του αγώνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι με μεγάλη αντεπίθεση στο τέλος προσπέρασαν με 75-72 λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Με 1/2 βολές το Μεσολόγγι, επαναφορά απ’ έξω μετά τη διεκδίκηση και καλάθι του Σταματογιάννη στην εκπνοή πήγαν το ματς στην παράταση κι εκεί το πήραν.

Ματς… καριέρας από τον Σταματογιάννη με 18 πόντους και άλλα τόσα ριμπάουντ(!) πρώτος σκόρερ και πάλι ο Κλάσπερ με 23. Στο 6-10 το Μεσολόγγι, στο 9-7 η Μεγαρίδα που έχασε έδαφος.

Χαρίλαος Τρικούπης-ΝΕ Μεγαρίδος 90-88 (κ.α. 75-75)

Διαιτητές: Καρπάνος-Ζακεστίδης-Αναστασίου (Γκαρτζονίκας)

Δεκάλεπτα: 20-15, 36-29, 58-46, 75-75, 90-88 (πρτ.)

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Γκλάσπερ 23 (2), Αρφαράς, Τσουργιάννης 14, Σιδηροηλίας 6, Σάμαρτζιτς 6, Σταματογιάννης 18 (1), Νάνος 5, Ζαρκαδούλας 18 (2).

Νεανική Εστία Μεγαρίδας (Μάνταλος): Μπράντφορντ 36 (4), Μαλούκος 5, Γκάτζιας 13 (2), Ζαραϊδώνης 3 (1), Τσόχλας, Κοκορέλης 2, Καλλινικίδης, Αρνόκουρος 5, Μαντίκος 5 (1), Γερομιχαλός 19 (2).