Για το πρωτάθλημα της Β΄κατηγορίας (1ος όμιλος) η ΑΕ Αλυζίας το μεσημέρι του Σαββάτου νίκησε με 2-0 τον Άρη Αιτωλικού

Οι νικητές ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πήραν δίκαια τους 3 βαθμούς απέναντι στον Άρη Αιτωλικού

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές της Αλυζίας ανέβασαν ρυθμούς στην επανάληψη, πέτυχαν δυο γκολ και πήραν μια πολύτιμη εντός έδρας νίκη

Παραμένει στην 2η θέση της βαθμολογίας με 33 βαθμούς ο Άρης Αιτωλικού, πλησιάζει η Α.Ε. Αλυζία έχοντας 31 βαθμούς

Οι κυριότερες φάσεις και τα γκολ της αναμέτρησης

10′ Πάσα Δρακά Βασ στον Ταμπάκη σουτ από καλή θέση αουτ.

20′ Δυνατό σουτ ο Καρακώστας ελάχιστα αουτ.

37′ Δυνατό σουτ «βολέ» ο Παπανικόλας  αουτ.

40′ Εκτέλεση κόρνερ ο Φραγκογιάννης κεφαλιά ο Λυγκώνης Β αουτ.

49′ Σέντρα- σουτ ο Π Κεραμιδας οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

51′ Ο Ταμπακης βγάζεις τετατετ τον Π Κεραμιδα που σουτάρει και απομακρύνει τον κίνδυνο για την εστια του ο Κότσαλος

Στην επόμενη φάση τετατετ σουτ του Φούντα διώχνει εντυπωσιακά ο Ανδ. Γιαννείος.

59΄ΓΚΟΛ 1-0 Εκπληκτικός συνδυασμός των επιθετικών της ΑΕ Αλυζίας , η μπάλα φτάνει στον. Ανδρ. Γεωργαλή που με πλασέ πετυχαίνει το πρώτο γκολ

61′ «Τρομερό» σουτ ο Λυτρας Χ η μπάλα «τραντάζει» το οριζόντιο δοκάρι του Γιαννείου.

65′ Δυνατό σουτ ο Π Γιαννειος απομακρύνει ο Κοτσαλος.

67′ Δυνατό σουτ ο Βασόπουλος αουτ.

70′  Ατομική προσπάθεια ο Λυκούδης  τετατετ με τον Γιαννείο, απομακρύνει την μπάλα ο τερματοφύλακας της Α.Ε. Αλυζίας

80′ ΓΚΟΛ 2-0 Ο Ταμπάκης εκμεταλεύεται την ολιγορία της άμυνας του Άρη Αιτωλικού, αποφεύγει έναν αμυντικό και με πλασέ διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα

Διαιτητής : Βλάχος

Βοηθοί : Ξύστρας, Γιαννόπουλος