Για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο της Β΄κατηγορίας , εκ των συστημάτων διεξαγωγής, ισχύουν τα εξής:

Αναλυτικά η προκήρυξη του πρωταθλήματος :

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΠΡΟΒΙΒΑΣΜΟΣ
Από την Β’ στην Α’ κατηγορία θα ανέλθουν συνολικά 2 σωματεία, ήτοι οι πρωταθλητές των 2
ομίλων. Σύμφωνα με το άρθρο 20 του Κ.Α.Π. η ανάδειξη του σωματείου που θα καταλάβει την 3η, 5η, 7η και λοιπά θέση, στη γενική κατάταξη της κατηγορίας, γίνεται με τα κριτήρια της UEFA, όπως αυτά περιγράφονται στην παράγραφο 10 του άρθρου 20 του Κ.Α.Π.
Για να γίνουμε πιο κατανοητοί, 3ο στη γενική κατάταξη του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας, θα αναδειχθεί ένα σωματείο που κατέλαβε την 2η θέση στον όμιλό του και συγκέντρωσε τους πιο πολλούς βαθμούς.
Σε περίπτωση που οι βαθμοί είναι ίδιοι τα επόμενα κριτήρια είναι η μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων, τα περισσότερα τέρματα που έχει πετύχει, τα περισσότερα εκτός έδρας τέρματα και μετά κλήρωση. Η ίδια διαδικασία ακολουθείτε και στα υπόλοιπα ζεύγη ομάδων, ήτοι αυτά που κατέλαβαν 3η, 4η και λοιπά θέση στον όμιλό τους.

ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ:
Α. Στην περίπτωση που το σωματείο μας της Γ’ Εθνικής παραμείνει στην κατηγορία και ο
πρωταθλητής της Ενώσεώς μας ανέλθει στην Γ’ Εθνική, τότε από την Β’ στην Α’ κατηγορία
ανέρχονται τα σωματεία που κατέλαβαν την 3η και 4η θέση στην γενική κατάταξη, ήτοι τα σωματεία που κατέλαβαν την 2η θέση στον όμιλό τους.
Β. Στην περίπτωση που το σωματείο μας της Γ’ Εθνικής παραμείνει στην κατηγορία και ο
πρωταθλητής της Ενώσεώς μας δεν ανέλθει στην Γ’ Εθνική, τότε από την Β’ στην Α’ κατηγορία ανέρχεται και το σωματείο που κατέλαβε την 3η θέση στην γενική κατάταξη.
Γ. Στην περίπτωση που το σωματείο μας της Γ’ Εθνικής υποβιβαστεί στην Α’ κατηγορία και ο
ανέρχεται και το σωματείο που κατέλαβε την 3η θέση στην γενική κατάταξη.

ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΣ
Από την Β’ στην Γ’ κατηγορία, υποβιβάζονται συνολικά 2 σωματεία, ήτοι τα σωματεία που θα
καταλάβουν την τελευταία θέση στον όμιλό τους.
Σε περίπτωση που 2 ή περισσότερα σωματεία ενός ομίλου δεν ολοκληρώσουν τους αγώνες της κανονικής περιόδου, αυτά υποβιβάζονται αυτόματα στην κατώτερη κατηγορία (άρθρο 17 παρ. 3 Κ.Α.Π.).