Πρεμιέρα με ήττα για τον Παναιτωλικό. Η ομάδα του Αγρινίου γνώρισε την ήττα στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ με 2-1.

Ήττα που οφείλεται κυρίως σε λάθη της άμυνας , από το ξεκίνημα της αναμέτρησης .Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, εκμεταλλεύεται τις αμυντικές αδυναμίες του Παναιτωλικού και πέτυχε δυο γρήγορα γκολ.

Στην επανάληψη οι αλλαγές του Ματζουράκη , δυνάμωσαν τον Παναιτωλικό, ο οποίος ήταν καλύτερος σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, αλλά ήταν πολύ δύσκολο να ανατρέψει το σκορ.

Οι κυριότερες φάσεις

Α΄Ημίχρονο

2΄Λάθος διώξιμο Μύγα, η μπάλα στρώνεται στον Μπίσεσβαρ, που πλασάρει από το ύψος του πέναλτι και 1-0.

4′: Δυνατό διαγώνιο σουτ Ροντρίγκες, από θέση μέσα αριστερά, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κυριακίδης.

4′: Το κόρνερ εκτελείται με τον Ροντρίγκες, σε νέο κόρνερ, που περνά ανεκμετάλλευτο

9′: Ο Ουάρντα εκτελεί φάουλ με πολλά φάλτσα από τα αριστερά, σε κόρνερ ο Γλύκος.

19′: Ο Μπίσεσβαρ επιχειρεί το σουτ, δεν θα βρει καλά την μπάλα, που φτάνει στον Κρέσπο, δυνατό σουτ από θέση μέσα αριστερά, σε κόρνερ ο Κυριακίδης.

24′: Εκτέλεση φάουλ με τον Ροντρίγκες από δεξιά, ο Μάτος πιάνει την κεφαλιά, διώχνει σωτήρια ο Κυριακίδης σε κόρνερ.

27΄ Τακουνάκι Αθανασιάδη για τον Ροντρίγκες, που βγαίνει σε θέση τετ α τετ, πλασάρει τον Κυριακίδη, ο οποίος έχει βγει στο ύψος του πέναλτι και 2-0.

29′: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μάτος βγάζει υπέροχα από τα δεξιά στον Ροντρίγκες, που πλασάρει από τη μικρή περιοχή, αλλά, αν και μόνος, αστοχεί.

30′: Σουτ Τσίμιροτ, εύκολα ο Κυριακίδης.

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, η “χρυσή” Ολυμπιονίκης Άννα Κορακάκη βραβεύτηκε από την ΠΑΕ ΠΑΟΚ αλλά και από την ΠΑΕ Παναιτωλικός. Ο Ιβάν Σαββίδης έκανε ο ίδιος προσωπικά τη βράβευση.

Β΄Ημίχρονο

46′: Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Λεντέσμα αντί του Φερέιρα.

51′: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ωραίο γύρισμα του Κάμπος από τα δεξιά, ο Μπίσεσβαρ όμως, αμαρκάριστος, θα πλασάρει άουτ.

58′: Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, διώχνουν αρχικά οι αμυντικοί του Παναιτωλικού, αλλα στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα καταλήγει στον Μπίσεσβαρ, αλλά είναι άστοχος.

60′: Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Κλέσιο αντί του Μαρκόφσκι.

68′: Δύο αλλαγές για τον ΠΑΟΚ. Ο Σάκχοφ αντί του Μπίσεσβαρ και ο Περέιρα αντί του Αθανασιάδη.

76′: Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Ροντρίγκες βγάζει από τα αριστερά για τον Περέιρα, ο οποίος μόνος απέναντι σε κενή εστία θα στείλει την μπάλα άουτ.

78′:  Αλλαγή για τον Παναιτωλικό  Μουνιός  αντί του Μύγα.

80′: Κίτρινη κάρτα στον Μουνιόθ.

81′: ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ. Εκτέλεση φάουλ του Περέιρα, η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.

83′: Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας αντί του Τσίμιροτ.

84′: Ο Κυριακίδης θα πει πάλι “όχι” στον Ροντρίγκες.

88′: Μακρινό σουτ Πέλκα, διώχνει ο Κυριακίδης.

90’+1: ΓΚΟΛ για τον ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ! Λάθος του Βαρέλα, η μπάλα φτάνει στον Ουάρντα, που δεν θα δυσκολευτεί να νικήσει τον Γλύκο για το 2-1.