Ο Απόλλων Θέρμου πήρε ισοπαλία στο 90λεπτο του Αγγελοκάστρου, σε ένα ματς που είχε καλή παρουσία στον αγωνιστικό χώρο, απέναντι στον Αχελώο Αγγελοκάστρου που κατάφερε να προσθέσει έναν χρυσό βαθμό στην συγκομιδή του στην προσπάθεια που κάνει η ομάδα του Θόδωρου Λαυράνου  να ξεπεράσει τις δυσκολίες του πρωταθλήματος και να οριστικοποιήσει όσο γίνεται πιο γρήγορα την παραμονή της στην Α΄κατηγορία,

Έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση το Σάββατο το απόγευμα και οι δυο ομάδες μπορούσαν την νίκη, αλλά τελικά το ματς ήρθε ισόπαλο.

Καταρχήν ο φιλοξενούμενος Απόλλων Θέρμου με πολύ καλή ανάπτυξη προηγήθηκε στο σκορ αλλά στην συνέχεια (από το 15΄), έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές, και τελείωσε το ματς με 9 !! μη μπορώντας να αντιδράσει σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού.

Από την άλλη μεριά οι γηπεδούχοι όπως εξελίχθηκε το ματς είναι φυσικό να τους αφήνει με παράπονα, όχι από κανέναν άλλο, ή κάποιον τρίτο, αλλά από τον ίδιο τους τον εαυτό! Αγωνίσθηκαν με παίχτη παραπάνω για 75 λεπτά και αστόχησαν σε εκτέλεση πέναλτι δυο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα!!

DSC04698

Οι κυριότερες φάσεις και τα γκολ

12΄  0-1 Σέντρα του Καρβελά από τα δεξιά  και ο επερχόμενος Κοκώνης Σ. με κοντινή προβολή ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους

15΄Πέναλτι για τον Αχελώο μετά από ανατροπή του Ε. Κοκώνη στον Μπούτιβα. Στην φάση αυτή αποβάλλεται ο αμυντικός του Απόλλωνα Θέρμου

16΄1-1 Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Καλοκαίρη, ισοφαρίζοντας για τον Αχελώο.

33΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλων Θέρμου να βρεθεί και πάλι μπροστά στο σκορ, αλλά ο Κώης σε κενή εστία αστοχεί μετά την όμορφη σέντρα από τον Καρβελά.

88΄Πέναλτι για τον Αχελώο , μετά από ανατροπή του Γιαννοκώστα στον Λ. Πεσλή. Ο Καλοκαίρης εκτέλεσε το πέναλτι, η μπάλα βρίσκει το δοκάρι του Μπαλάφα, και στην συνέχεια ο Λ. Πεσλής δεν κατορθώνει να την στείλει στα δίχτυα.