Την ήττα με 4-2 γνώρισε ο Παναιτωλικός στο τελευταίο φιλικό ματς πριν την  έναρξη του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας

Μέτριο ήταν  το πρώτο ημίχρονο που τελείωσε ισόπαλο με 1-1

Ο Τιλίκας με πλασέ στην κίνηση μετά από ασίστ του Μπερτόγλιο νίκησε τον Γιάννη Ανέστη και άνοιξε το σκορ στο 9΄ για τον Αστέρα Τρίπολης

Η ισοφάριση για τον Παναιτωλικό ήρθε στο 21΄μετά από μπαλιά του Λιάβα, ο Καρέλης με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο β΄ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι των φιλοξενούμενων και πέτυχαν 3 ακόμη γκολ .

Στο 49΄ Σέντρα ακριβείας του Γκαρντάβσκι, καρφωτή κεφαλιά του Μπαράλες και 2-1, στο 53΄ο Μπερτόγλιο είχε σουτ στο δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα μετά από  εκτέλεση κόρνερ του Μπερτόγλιο, κεφαλιά του Καστάνιου και 3-1

Στο 71΄ Τακουνάκι του Μπαράλες και ο Γκαρντάβσκι με κοντινό πλασέ έκανε το 4-1

Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Καρέλης στο 88΄με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, μετά από χέρι του Τασουλή

Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς)

Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Ατιένθα, Καστάνιο, Άλβαρες, Στάνκο, Μουνάφο, Τιλίκα, Μπερτόγλιο, Ριέρα, Μπενίτο

Στο Β΄ημίχρονο χρησιμοποιήθηκαν και οι Τσιφστής, Σγουρής, Τασουλή, Γκαρθία, Αντζουλά, Χριστόπουλος, Ιγκλέσιας, Σίτο, Γκαρντάβσκι, Μπαράλες, Σόνι