Σε ένα τρομερά ενδιαφέρον ματς που οδηγήθηκε στην παράταση  κι είχε πολλά χαμένα σουτ και βολές το Μεσολόγγι κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα του και να επιβληθεί του Αγρινίου με 90-85. Η εναλλαγή συναισθημάτων ήταν έντονη σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με τους Μεσολογγίτες να χαμογελούν χάρις στο μεγάλο σερί (10-0) που έκαναν στον έξτρα χρόνο και μετέτρεψαν το 78-80 σε 88-80. Έτσι οι γηπεδούχοι έπιασαν τους φιλοξενούμενους στο 1-1, οι οποίοι ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικοί και αναμφίβολα μπορούσαν να φύγουν με την νίκη από το Μεσολόγγι, ωστόσο κάποιες λεπτομέρειες τους στέρησαν ένα μεγάλο διπλό.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Χουχούμης με 28 πόντους και 4 ασίστ, ενώ εξαιρετικοί ήταν κι οι Μολφέτας και Κουρουπάκης, που σημείωσαν double – double (13 και 10 και 12 και 12 αντίστοιχα). Ακόμη διψήφιοι ήταν κι ο Whitfield και Δημητρακόπουλος, που πέτυχαν από 11 πόντους, με τον τελευταίο μάλιστα να σκοτώνει τους ηττημένους στην παράταση. Για τους φιλοξενούμενους μυθικό ματς έκανε ο John με 28 πόντους και 12 ριμπάουντ, αλλά το 5ο του φάουλ στον έξτρα χρόνο πλήγωσε την ομάδα του, Από κοντά ήταν κι ο Fisher με 28 πόντους και 6 “σκουπίδια”, την ώρα που κι ο Νικολαΐδης ήταν εξαιρετικός με 14 πόντους, πέντε ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ αποτελεσματικοί έξω από την περίμετρο και με 3/3 τρίποντα πήραν πλεονέκτημα επτά πόντων (3-10). Το συγκρότημα του Ηλία Μούτσιου ήταν εξίσου αποτελεσματικό από την περιφέρεια και με τον Γιάννη Μολφέτα να πετυχαίνει δύο τρίποντα προσπέρασε (11-10). Ο αγώνας εξακολουθούσε να είναι πολύ ισορροπημένος με τους Μεσολογγίτες με ένα νέο σερί 10-0 να παίρνουν ένα καλό προβάδισμα έξι πόντων (21-15). Το σκηνικό δεν μεταβλήθηκε ιδιαίτερα στην συνέχεια και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 23-18.

Ο Χαρίλαος εξακολουθούσε να είναι κυρίαρχος στο παρκέ και με τρίποντο του Μανιά αποσπάστηκε με 10 πόντους (28-18), με τους “πράσινους” να απαντούν και να ισοφαρίζουν στους 30 πόντους, χάρις στον AJ John που είχε ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του δημιουργούσε πολλά προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων. Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να συμβαδίζουν στον σκορ, καθώς το ημίχρονο έληξε με το Μεσολόγγι να έχει βραχεία κεφαλή (35-34), την στιγμή που ο εξαιρετικός Νικολαΐδης με τους 12 πόντους και τις τρεις ασίστ ήταν ο κύριος λόγος της άμεσης επιστροφής του ΑΟΑ στο πνεύμα της αναμέτρησης.

Το δεύτερο ημίχρονο εκκίνησε με καταιγισμό τριπόντων και τον Τρικούπη να εξακολουθεί να έχει οριακά το πάνω χέρι (43-40)και μάλιστα λίγο αργότερα να ξεφεύγει με επτά (47-40). Οι άμυνες ήταν πολύ σκληρές με τους παίκτες του Μούτσιου όμως να διατηρούν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης (49-43). Ένα αντιαθλητικό φάουλ του Μανιά στον Καφέζα άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα, καθώς ο 20χρονος PG του ΑΟΑ με πέντε προσωπικούς του πόντους έφερε την ομάδα του στον πόντο (49-48). Ο John πήρε ξανά το όπλο του και με επτά διαδοχικούς πόντους το συγκρότημα του Καλαμπάκου πήγε στην τελική ευθεία του αγώνα με ένα μικρό πλεονέκτημα (52-55).

Ο Kalin Fisher χτύπησε δύο φορές στον αιφνιδιασμό. δίνοντας αέρα πέντε πόντων στους Αγρινιώτες, οι οποίοι είχαν χάσει δύο βολές κι ένα κάρφωμα στο πρώτο διάστημα της τετάρτης περιόδου. Oι Μεσολογγίτες όμως δεν πτοήθηκαν κι απάντησαν με ένα άμεσο 7-0, με αποτέλεσμα να είναι στην πρωτοπορία του αγώνα (61-59). O Αμερικανός γκαρντ των φιλοξενουμένων ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής και με δύο δίποντα έγραψε το 61-63. Ο Ερμείδης με τρίποντο έγραψε το 70-69 για τους γηπεδούχους στα τρία λεπτά πριν την λήξη, αλλά ο John με πέντε σερί πόντους έδωσε μαξιλαράκι πέντε πόντων στον ΑΟΑ. O Eρμείδης με τρίποντο πέτυχε τον όγδοο διαδοχικό του πόντο (73-74), ενώ ο Μολφέτας έκανε το 75-74. Ο John με γκολ φάουλ απάντησε για το 75-77, την ώρα που οι δύο “μονομάχοι” αστόχησαν στις επόμενες επιθέσεις τους. O Xουχούμης με ένα τεράστιο τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του στα 12” (78-77), με τον Τσουργιάννη να ευστοχεί σε  1/2 βολές στα 10” και τον αγώνα να οδηγείται στην παράταση έπειτα από την άστοχη προσπάθεια του Μολφέτα.

Ο Χουχούμης ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων και με γκολ – φάουλ διαμόρφωσε το 81-80 και πήρε το πέμπτο φάουλ του John, ενώ ο Δημητρακόπουλος στα δύο λεπτά πριν την λήξη έδωσε διαφορά έξι πόντων στους Μεσολογγίτες (86-80), με τον Fisher λίγο αργότερα να γράφει το 88-83. Παρόλο που οι γηπεδούχοι είχαν φτάσει ακόμη και στο +8 (88-80) οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και με νέο καλάθι του Fisher πλησίασαν στους τρεις (88-85). Οι Αγρινιώτες δεν μπορούσαν να απειλήσουν περαιτέρω κι έτσι οι Μεσολογγίτες πήραν την μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 35-34, 52-55, 78 -78 (κδ), 90-85