Με δύο γκολ του Ταμπάκη, και ένα του Β. Γεωργαλή η ΑΕ Αλυζίας νίκησε με 3-0 τον Αχιλλέα Γραμματικούς, και οι ποδοσφαριστές του συλλόγου, μαζί με τους δεκάδες φιλάθλους που βρέθηκαν την Κυριακή το πρωί στο γήπεδο της Κανδήλας, πανηγύρΙσαν την άνοδο στην Β΄κατηγορία της ΕΠΣΑ.

Ήταν ένα ντέρμπι ανάμεσα σε δυο πολύ καλές ομάδες της Γ΄κατηγορίας. Πολλές φάσεις εκατέρωθεν, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν τρια γκολ και μια αγωνιστική πριν το φινάλε του πρωταθλήματος, πανηγυρίζουν την επιστροφή της ΑΕ Αλυζίας στην Β΄κατηγορία

Όσο αφορά την εικόνα του αγώνα, μόλις στο 2΄δυνατό σουτ του Ταμπάκη, η μπάλα μετά από κόντρες καταλήγει κόρνερ. Στο 20΄οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά με δυνατό σουτ του Α. Θεοδωρόπουλου που έφυγε ελάχιστα άουτ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Σακουφάκης με διπλή απόκρουση απομάκρυνε τον κίνδυνο για την εστία του, μετά από τετατέτ του Α. Θεοδωρόπουλου. Συνέχεια της φάσης  εκτέλεση κόρνερ των φιλοξενούμενων ο Αλέρτας από καλή θέση με κεφαλιά εστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου (45΄) ο Ταμπάκης με διπλή προσπάθεια στέλνει την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας προβάδισμα στην ΑΕ Αλυζίας.

Στην επανάληψη και πάλι ο Αχιλλέας προσπάθησε να πετύχει γκολ αλλά στο 52΄το δυνατό σουτ του Θεοδωρόπουλου έφυγε ελάχιστα άουτ

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας , στο 65΄απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπανικόλα η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, και έξι λεπτά αργότερα , μετά από σέντρα του Παπανικόλα ο Ταμπάκης με διπλή προσπάθεια πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ (2-0)  μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 85΄ με σκόρερ τον Γεωργαλή Β. , μετά από παράλληλη σέντρα του Ταμπάκη. Οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη δυο ευκαιρίες για γκολ στο 76΄ κεφαλιά του Παπανικόλα ελάχιστα άουτ, και στο 90΄σουτ του Ταμπάκη απομακρύνει την μπάλα ο Γκουρνέλος

Διαιτητής : Γκιάφης

Βοηθοί : Ζαχαράτος, Κατσαούνης