Παρότι όλα έδειχναν ότι θα έφευγε με τη νίκη, η ΑΕ Μεσολογγίου ισοφαρίστηκε στο φινάλε από την Θύελλα Κατσικάς

Η ΑΕ Μεσολογγίου υποδέχθηκε την Θύελλα Κατσικάς στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής αγωνιστικής των μπαράζ ανόδου για την Γ΄Εθνικής. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση, πίεσαν τους φιλοξενούμενους και προηγήθηκαν στο 68΄με τον Μιχαλόπουλο

Ο Σκανδάλης ισοφάρισε για την Θύελλα Κατσικάς στις καθυστερήσεις του αγώνα δίνοντάς της τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι κυριότερες φάσεις και τα γκολ της αναμέτρησης:

Ο Κράνης κέρδισε στο 4΄ κόρνερ για την ΑΕΜ, την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος και ο Μπαλαμπάνης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 8΄ ωραία προσπάθεια του Γούλα, το σουτ του οποίου πέρασε αρκετά άουτ.

Στο 18΄ διπλή απόκρουση του Διαμάντη, ο οποίος επέκρουσε τα σουτ των Πιστιόλη αρχικά και Γαυρίνα στην συνέχεια, κρατώντας το μηδέν στην εστία του.

Στο 22΄ σουτ του Πιστιόλη πάνω από την εστία του Διαμάντη.

Στο 25΄ σουτ του Κωσταμένα έξω από την περιοχή, βρήκε πάνω σε αμυντικό.

Στο 28΄ φάουλ του Χαλαζιά σε καλό σημείο για την ΑΕΜ,  απέκρουσε ο Διαμάντης σε κόρνερ και ο Μπαλαμπάνης να βρίσκει με το κεφάλι την μπάλα με την μπάλα να καταλήγει άουτ, μένει το 0-0

Στο 31΄ φάουλ για την Θύελλα σε καλό σημείο, ο Κωσταμένας αναλαμβάνει την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα αόυτ.

Στο 33΄ σέντρα του Γούλα στον Σκανδάλη, τον οποίο ¨έκοψαν” οι αντίπαλοι αμυντικοί τελευταία στιγμή.

Στο 35΄ ο Πιστιόλης προσπάθησε να απειλήσει, μπαίνοντας στην περιοχή, απομάκρυναν όμως την μπάλα οι αμυντικοί της Κατσικάς.

Στο 44΄ ο Κωσταμένας προσπάθησε να κάνει το γυριστό από τα πλάγια, με τον Δουλιώτη να μπλοκάρει χωρίς δυσκολία.

Στο 45΄ εκτέλεση φάουλ του Μιχαλόπουλου ελάχιστα άουτ η μπάλα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν δραστήριοι στο επιθετικό κομμάτι χάνοντας κάποιες καλές ευκαιρίες με τον Διαμάντη να κρατάει ανέπαφη την εστία του.

Από την άλλη πλευρά η Κατσικά προσπαθούσε από τα πλάγια και με αντεπιθέσεις να βγει μπροστά χωρίς όμως να φανεί απειλητική.

Στο 55΄ ο Διαμάντης απέκρουσε και το φάουλ του Γαυρίνα, παραμένει το 0-0.

Στο 62΄ σέντρα του Αυτζή, και ο Πιστιόλης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα αρκετά άουτ.

Στο 68΄ η ΑΕΜ ανοίγει το σκορ με τον Μιχαλόπουλο, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κράνη, η μπάλα απομακρύνθηκε από τον Διαμάντη και στην επαναφορά ο Μιχαλόπουλος δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του Μεσολογγίου.

Στο 79΄ κεφαλιά του Κακαράντζα από κοντά περνά ελάχιστα άουτ, από σέντρα του Πετρίδη.

Στο 86΄ σουτ του Κωσταμένα ελάχιστα άουτ.

ΓΚΟΛ στις καθυστερήσεις για την Κατσικά, η οποία ισοφαρίζει με την κεφαλιά του Σκανδάλη για το 1-1, μετά από σέντρα του Γούλα

Διαιτησία:  Πράνταλος (Αβραμοπούλου-Σπυρόπουλος)