Δεύτερη συνεχή εκτός έδρας νίκη για την ΑΕ Αλυζίας. Η νεοφώτιστη ομάδα του Σπύρου Καυμενάκη νίκησε με 2-0 τον Ηρακλή Αστακού , και εντυπωσιάζει με την απόδοσή της.

Πολύ καλό ματς έγινε το Σάββατο στο γήπεδο του Αστακού.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση, δημιούργησε ευκαιρίες, είχε δοκάρι, αλλά δεν κατόρθωσε να πετύχει γκολ. Στο β΄ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν τον αγώνα και με δυο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο (Ταμπάκης, Γεωργαλής Β.) πήραν την πολύτιμη εκτός έδρας νίκη.

Οι κυριότερες φάσεις και τα γκολ της αναμέτρησης:

7′ Δυνατό σουτ ο Ντοϊα λίγο άουτ.

10′ Από κόντρες βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση ο Λιβανης Μ σουτ λίγο άουτ.

18′ Ωραία σέντρα ο Σομπολος βρίσκει τον Τζακωστα δυνατό σουτ , η μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Σακουφάκη

22′  Σέντρα ο Λιβανης Μ καλό σουτ ο Ματεβ λίγο άουτ.

24′  Μακρινό σουτ ο Κεραμιδας Π αουτ.

32’Σουτ ο Γεωργαλης Α. απομακρύνει ο Ελευθερατος νέο σουτ ο Φραγκογιαννης από κοντά εντυπωσιακά και πάλι ο Ελευθεράτος απομακρύνει την μπάλα από την εστία του.

37′ Πάσα Γεωργαλη Α στον Κεραμιδα σουτ λίγο άουτ.

39′ Πάσα Ταμπακη στον Γεωργαλη Α , ο οποίος κάνει το σουτ απομακρύνει ο Ελευθεράτος

42′ «Κούρσα» σαράντα μέτρων του Καυμενακη πάσα στόν Κεραμιδα που σουτάρει η μπάλα βρίσκει σε χέρι αμυντικού και καταλογίζεται πέναλτι. Το εκτελεί ο Κ Ταμπακης δυνατά αλλά άουτ.

48′ Κόρνερ Φραγκογιαννης κεφαλιά Β Λυγκωνης  αουτ.

50′  Ατομική προσπάθεια του Τζακώστα δυνατό σουτ μπλοκάρει  ο Σακουφακης.

61′ Κεφαλιά πάσα  του Ταμπακη στον Γεωργαλη Α κάνει το σουτ άουτ.

66′ Συνδυάζονται οι Κεραμιδας Γεωργαλης Α βγαζουν τετατετ τον Γεωργαλη Β σουτ απομακρύνει ο Ελευθερατος.

72′ Γκολ του Γεωργαλη Β ακυρώνεται ως οφσαιντ.

81′  ΓΚΟΛ 0-1  Εκτέλεση Κόρνερ Γεωργαλη , και ο Ταμπάκης με κοντινό σουτ ανοίγει το σκορ για την ΑΕ Αλυζίας

86′  ΓΚΟΛ 0-2 Υπέροχο γρήγορο μπάσιμο απο έξω αριστερά του Κεραμιδα πασα στον Γεωργαλη Βασ και με σουτ διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Με ανακοίνωση που εξέδωσε η  διοίκηση της ΑΕ ΑΛΥΖΙΑΣ ευχαριστεί τον ΗΡΑΚΛΗ ΑΣΤΑΚΟΥ για την φιλοξενία!

Διαιτητής : Κακατσίδης

Βοηθοί : Κεφαλής, Θώδης