Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Β΄κατηγορίας (1ος όμιλος) πέτυχε την Κυριακή ο Ηρακλής Αστακού με 3-2 επί του Α.Ο. Χάλκειας. Ο αγώνας έγινε στο γήπεδο του Αστακού.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 16΄με τον Ντόια, για να ισοφαρίσει ο Σατρατζέμης έξι λεπτά αργότερα(1-1) αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου.

Στο β΄ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ζαχόπουλου στο 67΄πήραν προβάδισμα στο σκορ (1-2). Τελικά οι ποδοσφαιριστές του Ηρακλή Αστακού έκαναν την ανατροπή και με γκολ του Τζακώστα στο 71΄, και Λιβάνη Π. με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 78΄πήραν την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Διαιτητής : Βλαχοδήμος

Βοηθοί : Ξύστρας, Κεφαλής