Ένα σπουδαίο και ιδιαίτερο φιλικό φιλανθρωπικού χαρακτήρα πραγματοποιήθηκε το Σάββατο (9/6) στο Παμπελοποννησιακό.

Παρουσία 3.000 φίλων του ποδοσφαίρου, η Εθνική 2004 φιλοξένησε τους Legendsτης Ισπανίας, κερδίζοντάς τους με 5-3 αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ.

Όλα τα… λεφτά για την ομάδα που κατέκτησε το Euro 2004 ήταν ο Στέλιος Γιαννακόπουλος ο οποίος σημείωσε χατ τρικ.

Οι Ισπανοί πήραν προβάδισμα δύο γκολ με τους Φρανθίσκο Καράσκο και Αλφόνσο Πέρεθ να βρίσκουν τον δρόμο προς  τα δίχτυα.

Λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Καραγκούνης μείωσε με σουτάρα σε 1-2 όμως ο Λούκε ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3.

Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο «Stelios»… Στο 70’, ο παλαίμαχος άσος του Ολυμπιακού πήρε το ριμπάουντ από το χαμένο πέναλτι του Μπασινά και έκανε το 2-3 ενώ στο 79’ με νέο γκολ έφερε το ματς στα… ίσια. Στο 82’ ο Κατσουράνης έφερε… τούμπα το ματς, γράφοντας το 4-3 ενώ λίγο πριν το φινάλε ο Γιαννακόπουλος χτύπησε για Τρίτη φορά, γράφοντας το τελικό 5-3.

Μέρος από τα έσοδα του αγώνα θα διατεθεί για την ενίσχυση Κ.Ε.Φ.Ι. (Σύλλογος Καρκινοπαθών Εθελοντών Ιατρών) και του Χαμόγελου του Παιδιού Πάτρας.

LEGENDS 2004 (Ότο Ρεχάγκελ): Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης, Γκούμας, Κατσουράνης, Φύσσας, Ζαγοράκης, Μπασινάς, Καραγκούνης, Τσιάρτας, Γιαννακόπουλος, Χαριστέας.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Χαλκιάς, Κατεργιαννάκης, Καψής, Βενετίδης, Γεωργιάδης, Παπαδόπουλος, Νταμπίζας, Καφές.

Δεν αγωνίστηκαν λόγω τραυματισμού οι: Δέλλας, Νικολαΐδης και Λάκης.