Ο Παναιτωλικός κατάφερε να πετύχει την πρώτη του νίκη σε επίσημη διοργάνωση τη φετινή σεζόν, περνώντας με το «επιβλητικό» 4-0 από την έδρα του Ιάλυσου.

Η ομάδα από τη Ρόδο που αγωνίζεται στη Football League, δεν κατάφερε να συναντήσει αντίσταση απέναντι στον ψυχωμένο Παναιτωλικό που έψαχνε απεγνωσμένη την πρώτη του επιτυχία.

Τα «καναρίνια» αγωνίστηκαν με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή τους, αλλά προηγήθηκαν στο 20′ με τον Σίεστεντ, με το 0-1 να είναι και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Ο Ντάλσιο στο 53ο λεπτό διαμόρφωσε το 0-2 για την ομάδα του Μάκη Χάβου, με τον Ρομάν να αυξάνει το δείκτη του σκορ στο 85′ σε 0-3.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε τρία λεπτά αργότερα (88′) ο Ταχάρ που «έγραψε» το τελικό 4-0 για τους φιλοξενούμενους.

Ήταν η πρώτη νίκη του Μάκη Χάβου στο τιμόνι  των Αγρινιωτών, που ελπίζουν σε ανάλογη εικόνα και στο πρωτάθλημα.

Ιάλυσος: Χειμωνέττος Αγγ., Τριποτσέρης (51′ Σερτζίνο), Τερζίου, Χατζηδίμπας, Χειμωνέττος Κ., Γιώργου, Ρεκλείτης (46′ Τζελάι), Νατσιόπουλος, Μαρτσάκης (67′ Μαραγκουδάκης), Κουγιός, Πεταυράκης.

Παναιτωλικός: Κνέτ, Ντάλσιο (71′ Φυτόπουλος), Παρράς, Μιμίτο (80′ Ρομάν), Λιάβας, Μπαΐροβιτς, Αριγίμπι, Σανιά, Σιέστεντ, Μαρσιάλ (61′ Ταχάρ), Τσιγγάρρας.