Χωρίς να παίξει καθόλου καλό ποδόσφαιρο η Ζάκυνθος επικράτησε 1-0 του Ναυπακτιακού Αστέρα για τη 16η αγωνιστική του 3ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι “κυανοκίτρινοι” κρατάνε μόνο το αποτέλεσμα αφού το μυαλό τους έδειξε να είναι περισσότερο στο αυριανό Ζακυνθινό καρναβάλι.
Στην πρώτη αξιόλογη φάση της Ζακύνθου ο Μαρούδας άνοιξε το σκορ στο 12′ όταν από σέντρα του Τάντιτς από τα αριστερά έσπρωξε τη μπαλα στα δίχτυα, ενω αφιέρωσε το γκολ του στον τραυματία Γιάννη Καλλιβωκά.

Στο 23′ το σουτ του Κάρδαρη μετά από πάσα του Μασούρα πήγε στα σώματα.
Στο 28′ από το γύρισμα του Κάρδαρη δεν πρόλαβε ο Σούρμπης να σκοράρει.

Τρία λεπτά μετά ο Χότμαν έκανε ωραία προσπάθεια αλλά ήταν άστοχος. Ο Ναυπακτιακός απάντησε στο 35′ με τον Καλόφωνο που από καλή θέση σουτάρε άουτ.

Στο 52′ το σουτ του Βάννα ήταν πολύ καλό και έφυγε λίγο άουτ από την εστία του Σιμιστήρα.

Δύο λεπτά μετά ο Σούρμπης από καλή θέση σταματήθηκε από τους αμυντικού.

Στο 58′ ο Μαρούδας από γύρισμα του Ταντιτς ψηλά σε μια καλή στιγμή για τον ΑΠΣ.

Στο 79′ από πάσα του Γιασίν ο Μαρούδας πλασάρε αλλά ο Αναστασόπουλος απέκρουσε.
Ένα λεπτό μετά πάλι ο Αναστασόπουλος με τα πόδια σταμάτησε σε τετ α τετ τον Μαρούδα

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Πράνταλος Ι. (Αχαΐας) με βοηθούς τους Γαλήνη Δ.Ε. και Μπαλαρούτσο Π. από τον ίδιο νομό

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Μαγκαφίνης): Σιμιστήρας, Αουντουνί (90′ Κολυβάς-Κορακιανίτης), Μασούρας, Νόνης, Μούστα, Σούρμπης, Τάντιτς (65′ Γουσέτης Ντ.), Χότμαν(46′ Ντούκας), Πιρές (90′ Γεωργακόπουλος), Κάρδαρης (42′ λ.τρ. Μεταξάς), Μαρούδας

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σχοινάς Φ.): Αναστασόπουλος, Μακρής, Τραγούλιας, Φειδαίος, Φωτεινόπουλος, Βαννάς, Τσαχειρίδης (46′ Πρέμτος), Καλόφωνος, Αντωνιάδης (84′ Παπαλεξόπουλος), Πετράτος, Πανταζής