Ο Άρης Αιτωλικού πέτυχε σπουδαία νίκη με 3-1 επί της Α.Ε. Αλυζίας, στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Β΄κατηγορίας

Οι «νησιώτες» ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα  και πήραν δίκαια την νίκη. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Λ. Φράγκος που πέτυχε και τα 3 γκολ του Άρη Αιτωλικού. Προσπάθησε για θετικό αποτέλεσμα η Α.Ε. Αλυζίας, έφερε το ματς στα «ίσια» στο πρώτο ημίχρονο, ισοφαρίζοντας σε 1-1, αλλά στην επανάληψη ήταν μακριά από τον καλό εαυτό της

15 οι βαθμοί για τον Άρη Αιτωλικού, στους 12 παρέμεινε η Α.Ε. Αλυζία.

Οι καλύτερες φάσεις και τα γκολ της αναμέτρησης:

1′ Σουτ ο Καλυβας μπλοκάρει ο Σακουφακης.

3′ Σουτ ο Δρακας μπλοκάρει ο Κουρτης.

21′  Ατομική προσπάθεια και σουτ από τον Λ. Φράγκο η μπάλα στα δίχτυα 1-0.

22′ Άμεση απάντηση των φιλοξενούμενων, με ατομική προσπάθεια του Αποστολάκη και σουτ, απομακρύνει την μπάλα ο Κούρτης, και στην επαναφορά ο Κεραμίδας με σουτ στην γωνία ισοφαρίζει για την ΑΕ Αλυζίας 1-1

31′ Ωραία πάσα του Ταμπακη στον Βαγγέλη Γεωργαλη σουτ στο κάθετο δοκάρι και αουτ.

40′ Σουτ ο Βασιλείου λίγο άουτ.

42′  Εκτέλεση φάουλ ο Βασιλείου κεφαλιά ο Φραγκος αουτ. Στο σημείο αυτό τραυματίστηκε ο Φραγκος στο μάτι και αγωνίσθηκε με γάζες στο υπόλοιπο του αγώνα.

44′  Εκτέλεση φάουλ ο Βασιλείου , τετατετ ο Κακκος σουτ λίγο άουτ.

55′  Ατομική προσπάθεια ο Αποστολακης και σουτ απομακρύνει την μπάλα  ο Γιαννουλης.

70′ Σουτ εκτός περιοχής ο Φραγκος η μπάλα «γκελ-άρει»  αιφνιδιάζοντας τον Σακουφακη και 2-1.

73′ Σουτ ο Ζεππος λίγο αουτ.

75′ Εκτέλεση κορνερ ο Δρακας σουτ ο Ταμπακης διώχνουν στην γραμμή οι αμυντικοί του Άρη .

77′ Δυνατό σουτ ο Νταλιανης προ της εστίας διώχνει ο Γεωργαλης Βασιλ.

85′ Περίτεχνη ντρίμπλα ο Λ. Φραγκος στον Παπανικολα και με σουτ διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα 3-1

88′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Καβαλιερης στο «γάμα» η μπάλα , απομακρύνει εκπληκτικά ο Σακουφακης.

Με ανακοίνωση που εξέδωσε η Α.Ε. Αλυζίας ευχαριστεί τον Άρη Αιτωλικού για την άψογη φιλοξενία

Διαιτητής : Πατρόπουλος

Βοηθοί : Καζανάς, Μπελέσης