Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα  για τον Άρη Λεπενούς που νίκησε στο γήπεδό του με 3-1 την Α. Ε. Αγίου Δημητρίου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με γκολ από τα αποδυτήρια (2΄ Παναγιώτης Τσιούνης – πρώτος σκόρερ της Α΄κατηγορίας). Στο 15΄ο Παγώνης διπλασίασε τα τέρματα για τον Άρη, (μετά από ατομική προσπάθεια του Χ. Κοσμά) δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του για την συνέχεια της αναμέτρησης.

Τρία λεπτά αργότερα (18΄) με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κ. Κοκώνη, η ΑΕ. Αγίου Δημητρίου μπαίνει ξανά στο παιχνίδι (2-1 σκορ πρώτου ημιχρόνου)

Καλύτερη η ομάδα του Άρη Λεπενούς κυριάρχησε και στο δεύτερο ημίχρονο, χάνοντας σημαντικές στιγμές να αυξήσει το προβάδισμά της ( 55΄Τσιούνης, 65΄Παγώνης, 70΄Κοσμάς, και τον τερματοφύλακα της «Ένωσης» Αθανασίου να πραγματοποιεί τρεις καλές επεμβάσεις.

Ο Κοσμάς στο 86΄διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (3-1)

Στην πέμπτη θέση με 19 βαθμούς ο Άρης Λεπενούς, αντίθετα η Ένωση Αγίου Δημητρίου Αγρινίου βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα και στους 10 βαθμούς.

Με ανακοίνωση που εξέδωσε η Α.Ε. Αγίου Δημητρίου « Ευχαριστεί τον Άρη Λεπενούς για την άψογη φιλοξενία και του ευχόμαστε επίτευξη των αγωνιστικών του στόχων στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος. Είναι δεδομένο ότι θα ανταποδώσουμε την φιλοξενία στην αναμέτρηση του β’ γύρου.» καταλήγει η ανακοίνωση

Διαιτητής: Χρήστος Τάκος

Α’ Βοηθός: Ελευθέριος Ροκοπάνος

Β’ Βοηθός: Γεράσιμος Ροδάτος

Άρης Λεπενούς – ( Τάσος Σπαής – Μόρις  Τσίβιτς)

Γεωργίου (C), Μουρτζιάπης, Θώδης, Τζαμαλής Π. (68′ Πιστιόλης) , Πετανίτης Β. , Κατσιγιάννης (87′ Πετανίτης Ευ.), Παγώνης, Τζαμαλής Ευ., Γκόγκα,  Κοσμάς, Τσιούνης

Ένωση Αγίου Δημητρίου – (Γεώργιος Γιάκος)

Αθανασίου, Πανταζή (46′ Πριόβολος), Χισενάι (46′ Βασιλάρης), Κοκώνης Β, Ρόκκος, Αλπέντζος, Κοκώνης Κ., Κωστόπουλος, Κοκώνης Σπ.(85′ Σώζος), Καμμένος, Σπυριλιώτης