ΡΕΠΟΡΤΑΖ: ΤΑΣΟΣ ΚΟΡΟΖΗΣ

Ο Παναγρινιακός κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα, νικώντας με 2-0 στο τοπικό ντέρμπι τον Α.Ο. Ρηγανά , στο φινάλε του πρώτου γύρου στο πρωτάθλημα Α΄κατηγορίας ΕΠΣΑ.

Ο Παναγρινιακός με δύο γκολ που πέτυχε στο β΄ημίχρονο  πήρε το προβάδισμα και εν τέλει τη νίκη με 2-0 στο ντέρμπι με τον ΑΟ Ρηγανά  , σκορ το οποίο να δίνει στους γηπεδούχους ένα σημαντικό τρίποντο στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην πρώτη θέση της βαθμολογίας

Η ομάδα του Βαλάντη Ζώη μετά απ’ αυτό το τρίποντο βρίκσκεται στην πρώτη θέση της  βαθμολογίας έχοντας 30 βαθμούς, ενώ ο Α.Ο. Ρηγανά παρέμεινε στους 23 βαθμούς.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη οι γηπεδούχοι (με την είσοδο στον αγωνιστικό χώρο του Βασιλογιάννη, ο οποίος έδωσε επιθετική πνοή στον Παναγρινιακό) πίεσαν τον αντίπαλο και πήραν προβάδισμα στο 65΄με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βασιλογιάννη. Ο Α.Ο. Ρηγανά ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ψηλού με δεύτερη κίτρινη στο 73΄, με τον Κοντογιάννη στο 77΄να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα. Πάλεψε το παιχνίδι κυρίως στο πρώτο ημίχρονο ο Α.Ο. Ρηγανά, εντούτοις δεν κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα.

Οι κυριότερες φάσεις και τα γκολ της αναμέτρησης :

5΄Απευθείας εκτέλεση κόρνερ από τον Κοντογιάννη, ο Κατσαβοχρήστος με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει την μπάλα

24΄Σουτ του Σέρχιου Μούτσα μέσα από την περιοχή, μετά από κόντρες η μπάλα κόρνερ

26΄Ατομική προσπάθεια του Παναγιωτόπουλου από τα δεξιά, Αγγέλης και Τουρλίδας, από καλή θέση δεν έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα

31΄Σέντρα του Αντωνόπουλου, ο Κατσαβοχρήστος μπλοκάρει την μπάλα.

33΄Ατομική προσπάθεια και σουτ του Κούση, ελάχιστα άουτ δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπότα

55΄Ατομική προσπάθεια του Μήλιο από τα δεξιά, η μπάλα στον Τουρλίδα που κάνει το διαγώνιο σουτ , η μπάλα άουτ

64΄ 1-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βασιλογιάννη. Το πέναλτι το κέρδισε ο σκόρερ μετά από ανατροπή από τον Ψηλό.

73΄ Δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) στον Ψηλό, με 10 συνεχίζει ο Α.Ο. Ρηγανά

77΄ 2-0 Ατομική προσπάθεια του Κοντογιάννη και σουτ η μπάλα καταλήγει στο «δεξί γάμα»

Διαιτητής : Ματσούκας

Βοηθοί : Καλαμπόκης, Ζαχαράτος