Εργοτέλης-Παναιτωλικός 3-2

Συγκλονιστική ήταν αναμέτρηση στο Ηράκλειο, με τον Εργοτέλη να στέκεται εξαιρετικά και να παίρνει τελικά τη νίκη που τον φέρνει «αγκαλιά» με την πρόκριση. Αντίθετα, ο Παναιτωλικός μένει στους 0 βαθμούς και αποχαιρετά τη διοργάνωση.

Οι κυριότερες φάσεις

Α΄Ημίχρονο

2΄Πέναλτι για τον Παναιτωλικό. Ο Κούτρης ανατρέπει τον Κάπελ μέσα στην περιοχή.

3′: Ο Κάπελ αναλαμβάνει την εκτέλεση, αλλά ο Δερμιτζάκης πέφτει σωστά στα δεξιά και αποκρούει!

9′: Μακρινό σουτ του Φουκαράκη από τα αριστερά έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

12′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Μπουρσέλης βγαίνει ωραία από αριστερά και κάνει τη σέντρα, αλλά ο Μάνος δεν μπορεί να κάνει το σουτ όπως θα ήθελε στο τετ α τετ με τον Στεφανάκο, με την προβολή του να περνά άουτ.

21′: Σουτ του Ίνιατς από τα δεξιά μέσα από την περιοχή, αποκρούει ο Στεφανάκος.

23′: Βιαστική ενέργεια του Μπουρσέλη έπειτα από πάσα του Κυριακόπουλου, κακό το σουτ και πολύ άουτ από τα αριστερά έξω από την περιοχή

27′: Ωραία προσπάθεια του Μάνου, ξεμαρκάρεται και κάνει το σουτ από το ύψος του ημικυκλίου, λίγο άουτ η μπάλα.

31΄ΓΚΟΛ 1-0 Ο Κάσα Καμαρά κάνει το διαγώνιο σουτ από τα δεξιά, η μπάλ σκάει και καταλήγει στα δίχτυα του Στεφανάκου

37′: Σουτ του Ίνιατς, αποκρούει ο Στεφανάκος. ο Κάσα Καμαρά κάνει το σουτ, άουτ η μπάλα.

38′: Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Βιγιαφάνιες στη θέση του Ουάρντα.

44′: Σουτ του Ρουσκουσέδα μακριά αριστερά έξω από την περιοχή, πολύ άουτ η μπάλα.

45΄ΓΚΟΛ 2-0 Γέμισμα στην περιοχή από τον Κούτρη στα αριστερά, η μπάλα περνάει και ο Μάνος κάνει την προβολή για το 2-0.

Β΄Ημίχρονο

47′: Σέντρα – σουτ του Καπέλ από τα δεξιά, πολύ άουτ.

49΄ΓΚΟΛ 2-1 Ο Βασιλείου σκοράρει με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μαρκόφσκι από τα αριστερά, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται  για οφσάιντ.

51΄γκολ 3-1 ‘Αμεση η απάντηση του Εργοτέλη, με τον Κάσα Καμαρά να βγάζει ωραία μπαλιά για τον Μάνο κι εκείνον να βρίσκει τον Ίνιατς που προ κενής εστίας δεν δυσκολεύτηκε να δώσει ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στους Κρητικούς.

65′: Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Μαρκόφσκι γυρίζει στον Καπέλ από δεξιά μέσα στην περιοχή, κάνει το σουτ, αλλά άουτ η μπάλα.

66′: Σουτ του Δωματά μέσα από την περιοχή, διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Στεφανάκος.

72΄ΓΚΟΛ 3-2 Ωραία προσπάθεια του Κάπελ από τα δεξιά, γυρίζει την κατάλληλη στιγμή στον Βιγιαφάνιες που κάνει την προβολή στα δίχτυα

87’: Σουτ του Ρομέρο από πλάγια δεξιά, διώχνει ο Δερμιτζάκης.

90’+5: Κόρνερ για τον Παναιτωλικό. Και ο Στεφανάκος στην περιοχή. Εκτελείται από τα αριστερά, η μπάλα φτάνει τελικά στον Βιγιαφάνιες που σκοράρει, αλλά υποδεικνύεται σωστά σε θέση οφσάιντ.

Διαιτητής ήταν ο Ηλίας Σπάθας (Πειραιά), με βοηθούς τους Αντώνιο Σινιοράκη (Πειραιά) και Ιωάννη Κοκμοτό (Ρεθύμνου), ενώ τέταρτος ήταν ο Χρήστος Ανδρονικίδης (Πειραιά).

Κίτρινες: 40’ Μπουρσέλης, 90’+4 Φουκαράκης – 9’ Μάκος, 51’ Κάπελ, 71’ Μπεχαράνο, 90’+6 Βιγιαφάνιες

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Σταύρος Λαμπράκης): Δερμιτζάκης, Γρομητσάρης, Άλλα, Ρέντζας, Κούτρης (77’ Κούρτι), Φουκαράκης, Κυριακόπουλος (89’ λ.τ. Γιαλούσης), Καμαρά, Μάνος, Μπουρσέλης, Ίνιατς (60’ Δωματάς).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Μαντζουράκης): Στεφανάκος, Μάκος, Κόρσιενς (56’ Παπάζογλου), Κουτρομάνος (46’ Μαρκόφσκι), Ρουμπουλάκου, Ντάνι Μπεχαράνο, Ρομέρο, Ρουσκουγιέδα, Κάπελ, Ουαρντά (38’ λ.τ. Βιγιαφάνιες), Βασιλείου.