Ο ‘Αρης Λεπενούς ήταν αυτός ο οποίος φάνηκε  πιο εύστοχος στην διαδικασία των πέναλτι και μπόρεσε να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου της ΕΠΣΑ με σκόρ 4-2, ενώ στην κανονική διάρκεια ο αγώνας έληξε με 1-1 , καθώς και το ίδιο σκόρ παρέμεινε και στην παράταση.

Μέτριο ήταν το ματς που έγινε την Τετάρτη το μεσημέρι στο γήπεδο «Ζαχαράκης» στο Δοκίμι Αγρινίου.

Η ομάδα του Ολυμπιακού Αγρινίου αν και αγωνίζεται στην Γ΄κατηγορία της ΕΠΣΑ «έβαλε» δύσκολα στο Άρη Λεπενούς ο οποίος αγωνίζεται στην Β΄κατηγορία και έχει υψηλούς στόχους στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι λοιπόν ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και πήραν προβάδισμα στο 8΄με τον Καψάλη. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν δημιούργησαν ευκαιρίες και ισοφάρισαν στο 50΄με τον Παπαδήμα. Με το 1-1 ολοκληρώθηκε το ενενηντάλεπτο της αναμέτρησης, και το σκορ παρέμεινε στην ημίωρη παράταση με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να οδηγηθούν στην διαδικασία των πέναλτι.

Η ομάδα του Άρη Λεπενούς ήταν πιο εύστοχη από τα 11 βήματα (και με σκορ 4-2 ) πήρε το εισιτήριο για τις 8 καλύτερες ομάδες του θεσμού