Σε ένα μάτς για γερά νεύρα ΑΕΚ Αγίου Κωνσταντίνου και Ιδομενέας Εμπεσσού αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκόρ 2-2, με τους γηπεδούχους να παίζουν για περισσότερο απο μια ώρα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του τερματοφύλακα.

Ρεπορτάζ: Άγγελος Πολύζος

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με τον Λαγό με τους γηπεδούχους να αντιδρούν άμεσα και να έχουν αρχικά στο 13′ δοκάρι με τον Κρανιά για να ισοφαρίσουν στο 22ο λεπτό με τον Καρακασίδη. Στο 28ο λεπτό ο Νταλαπέρας βγαίνει έξω απο την περιοχή του να προλάβει μια μεγάλη μπαλιά και συγκρούεται με τον Λαγό. Μετά απο ολιγόλεπτη διακοπή για να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στους δύο ποδοσφαιριστές, ο διαιτητής απέβαλε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, εν μέσω έντονων διαμαρτυριών, θεωρώντας ότι ο Λαγός πρόλαβε και βρήκε πρώτος την μπάλα.

Στο 55′ οι γηπεδούχοι φέρνουν τούμπα το μάτς σχεδόν με τον ίδιο τρόπο, και συγκεκριμένα με φάουλ του Ρόμπολα και σούτ στην κίνηση του Κρανιά. Στο 86ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους με εκτέλεση φάουλ απο αριστερά του Καππέ και λάθος εκτίμηση απο τον νεαρό τερματοφύλακα της ΑΕΚ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής με σέντρα σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Καλύτερες φάσεις και γκόλ:

3′ Γκόλ 0-1: Κάθετη του Μασκλαβάνου στον Λαγό που αποφεύγει τον Νταλαπέρα και πλασάρει απο πλάγια στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα
10′ Κάθετη του Δημοβασίλη στον λαγό που φεύγει στην αντεπίθεση και κάνει το διαγώνιο σούτ άουτ
13′ Μετά απο κόρνερ απο δεξιά του Ρόμπολα ο Κρανιά με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια απομακρύνεται απο τους αμυντικούς
22′ Γκόλ 1-1: Ο Ρόμπολας με εκτέλεση φάουλ λίγο έξω απο την περιοχή και δεξιά στέλνει στην μπάλα στην περιοχή και ο Καρακασίδης με σούτ στην κίνηση στέλνει την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Νέστορα και στα δίχτυα
28′ Αντεπίθεση με τον Λαγό που συγκρούεται με τον Νταλαπέρα που είχε βγεί να προλάβει την μπάλα, και τον διαιτητή να δίνει φάουλ και κόκκινη στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων
36′ Πάσα του Τριάντη στον Ρόμπολα που κάνει συρτό σούτ και αναγκάζει τον Νέστορα να αποκρούσει σε κόρνερ
55′ Γκόλ 2-1: Εκτέλεση φάουλ του Ρόμπολα απο δεξιά η μπάλα φτάνει στον Κρανιά στο δεύτερο δοκάρι που με σούτ την στέλνει στα δίχτυα του Νέστορα
70′ Φάουλ-πάσα του Λαγού στον Λαγοπάτη που πλασάρει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.
74′ Αντεπίθεση απο δεξιά με τον Ξευγένη που πλασάρει άουτ
85′ Σούτ του Μασκλαβάνου μπλοκάρει ο Ψαρρής
86′ Γκόλ 2-2: Εκτέλεση φάουλ απο αριστερά του Καππέ στο δεύτερο δοκάρι αιφνιδιάζει τον νεαρό τερματοφύλακα των γηπεδούχων και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα
87′ Σέντρα σούτ απο αριστερά του Καππέ η μπάλα καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά απομακρύνεται απο τους αμυντικούς
88′ Σούτ του Λαγού μπλοκάρει ο Ψαρρής
90′ Αντεπίθεση με τον Κρανιά που περνάει και τον Νέστορα και κάνει το σούτ πρός την εστία με τον Λαγοπάτη να διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή
92 Αντεπίθεση απο δεξιά με τον Λαγό που πασάρει στον Ξευγένη που κάνει το σούτ και μπλοκάρει ο Ψαρρής

Διαιτητής: Ζυγάς – Βοηθοί: Μπάκας, Ροδάτος