Ο Φακούντο Πέρεθ έχει επιστρέψει στην Αργεντινή τις τελευταίες ημέρες, με τον δανεισμό του από την Λανούς στον Παναιτωλικό να λήγει στο τέλος του Ιουνίου.
Ο ίδιος παρακολούθησε και το ματς της ομάδας του κόντρα στην Σαν Λορέντσο και μίλησε σε ΜΜΕ σχετικά με την παρουσία του στη χώρα μας.
Όσον αφορά το μέλλον του δήλωσε: «Είμαι σε διακοπές, απολαμβάνω την οικογένειά μου και περιμένω τι θα γίνει. Προφανώς θα πρέπει να εμφανιστώ για να προπονηθώ με την Λανούς, θα δούμε».
Ο Πέρεθ τη φετινή σεζόν είχε μια πολύ γεμάτη σεζόν με τη φανέλα του Παναιτωλικού, καταγράφοντας συνολικά 35 συμμετοχές, με ένα γκολ και δύο ασίστ.
Πριν επιστρέψει στη χώρα του, ο παίκτης μίλησε με τους ανθρώπους της ομάδας και φάνηκε θετικός στο ενδεχόμενο να μείνει στο Αγρίνιο. Ωστόσο, η υπόθεση έχει πολλές δυσκολίες.